Stvaranje i promicanje adekvatnih uvjeta za usklađivanje privatnog i poslovnog života žena i muškaraca postao je nužan preduvjet za unapređenje položaja žena na tržištu rada, stvaranje uvjeta za ostvarenje potpune rodne ravnopravnosti te suzbijanje ekonomskog nasilja prema ženama, koje je često direktno povezano s nemogućnošću žena da uspješno usklade poslovni život i brigu o zavisnim članovima/icama obitelji i kućanstvu. Mjere za usklađivanje privatnog i poslovnog života nužne su i zbog stvaranja optimalnih prilika mladim ljudima koji bi htjeli zasnovati obitelj, a prepreku tome nalaze u ekonomskoj situaciji, nedostatnoj potpori ili nesigurnosti radnih mjesta.
S ciljem kreiranja javnih politika utemeljenih na znanstvenim dokazima i sustavnog rada na ovom području, partneri i partnerice na projektu “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene” oformili/e su mrežu „4. smjena – nevidljivi rad“ koja se bavi osvještavanjem javnosti i zagovaranjem poboljšanja uvjeta u području usklađivanja privatnog i poslovnog života žena, muškaraca i mladih.
2. i 3. rujna 2021. godine održan je treći trening za jačanje kapaciteta članova/ica Mreže. Trening je vodio Goran Biličić, stručnjak za organizaciju i provedbu strukturiranih dijaloga. Cilj treninga bio je ojačati sudionike/ce za organizaciju i provedbu nadolazećih strukturiranih dijaloga o usklađivanju privatnog i poslovnog života u Republici Hrvatskoj. Na treningu je sudjelovalo 17 sudionika i sudionica iz partnerskih organizacija te Sveučilišta u Zadru, koji/e su svojim znanjem i vještinama doprinijeli organizaciji prvog ciklusa strukturiranih dijaloga.
Projekt “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene” osnažuje organizacije civilnog društva uključene u Tematsku mrežu kroz partnerstva, međusektorsku suradnju s visokoobrazovnom ustanovom te jedinicama lokalne i regionalne samouprave radi postizanja učinkovitog socijalnog dijaloga, razvijanja i predlaganja adekvatnih javnih politika, prilagođenih kulturnim specifičnostima pojedine regije. Projekt traje 36 mjeseci i provodi se u Gradu Zagrebu i sljedećim županijama: Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Primorsko-goranskoj, Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj te Istarskoj županiji.
Nositeljica projekta je udruga B.a.B.e. Budi aktivna. Budi emancipiran., a partneri/ce na projektu su: Sveučilište u Zadru, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter, Udruga ‘HERA’ Križevci – Za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za građanske inicijative Poreč, Ženska udruga “IZVOR”, Hrvatska udruga poslovnih žena Krug, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Prostor rodne i medijske kulture K-Zona te Mreža mladih Hrvatske.
Vrijednost projekta je 3.599.941,69 HRK, od čega se iz državnog proračuna RH financira 15%, a iz Europskog socijalnog fonda 85%. Posrednička tijela su Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (Europski strukturni i investicijski fondovi u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014.-2020.).