Autori vizuala: Cachetejack for Fine Acts
Projekt Catalyst of Change: Supporting a Vibrant Civil Society “MO-ŽE-PRAVA!“.
Prava koja imamo nisu nam dana nego smo se za njih borile! Nažalost, politika koja kreira institucije kroz koje prakticiramo ta prava vrlo često ostanu na minimumu ili ograničavanju tih prava. Zato je suradnja, povezivanje s drugim zemljama i praćenje rada institucija ključno u unapređenju svih ljudskih prava.
Pariter je feministička organizacija koja se amplificiranjem ženskim glasova bori protiv strukturalnog rodno-uvjetovanog nasilja. Taj rad se temelji na doticaju sa stvarnošću, istraživanjima, edukacijama te zagovaranjem. Svjedočimo zabrinjavajućim trendovima koji sužavaju prostor za reproduktivna i seksualna prava žena. To uključuje konzervativne desničarske prosvjede koji su uvezeni u Hrvatsku iz drugih zemalja (poput Poljske), kao što su Hod za život, Klečavci i Marijini ratnici koji direktno ugrožavaju prava žena. Također, prisutan je trend priziva savjesti u medicinskoj struci, započet 2003. godine, koji i dalje traje te nema tendenciju smanjivanja; u velikom postotku bolnica se koristi protuustavno.
Zbog toga smo odlučile raditi na izgradnji i povezivanju različitih alata za monitoring ženskih prava u javnozdravstvenom sustavu kroz projekt Catalyst of Change: Supporting a Vibrant Civil Society. U suradnji s profesionalnom istraživačicom Ksenijom Klasnić te aktivistkinjama iz civilnog društva razvit ćemo upitnik koji će zajedno s zakonodavnom analizom doprinijeti stvaranju monitoring alat za seksualna i reproduktivna prava i zdravlje žena. U Hrvatskoj postoje feminističke organizacije koje svaka na svoj način doprinose zagovaranju i napredovanju seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja žena. U borbi za njihovo puno ostvarenje moramo biti ujedinjene, suradnički nastrojene, dijeliti informacije i usuglasiti taktike.
Primjetan je nesrazmjer između statističkih podataka koje vodi nacionalno statističko tijelo za javno zdravstvo i podataka koje posjeduju bolnice, osobito u slučajevima koji se odnose na reproduktivno zdravlje žena. Početkom 2024. još uvijek nemamo objedinjeni ljetopis za 2022. godinu. Brojni su slučajevi nasilja nad ženama od strane ginekologa u javnim ustanovama tijekom trudnoće, poroda i rutinskih pregleda. Žene su kroz kampanju #prekinimošutnju podijelile svoja svjedočanstva (preko 1000 prikupljenih), izvješća su predana UN-u i drugim europskim institucijama te su izdane poražavajuće preporuke za Hrvatsku. Nažalost, te preporuke nisu implementirane u zdravstveni sustav, a nedostaje transparentno praćenje poboljšanja u zdravstvenom sustavu.
To želimo mijenjati! Želimo sustavno unaprijediti i održati seksualna i reproduktivna prava i zdravlje žena u Hrvatskoj. Odmah, sada, zajedno, suradnjom i skretanjem pozornosti na svaki propust koji ugrožava prava koja imamo.