Provedena istraživanja Međunarodne organizacije rada (ILO) pokazuju kako još uvijek postoje nejednakosti u plaćama žena i muškaraca, kao i između majki i žena bez djece.
Više od 50 godina nakon donošenja Equal Pay Acta u SAD-u i 45 godina nakon sličnog akta u Ujedinjenom kraljevstvu, žene širom svijeta zarađuju 77% plaće koju primaju muškarci, što je rast od samo 3% u zadnjih 20 godina, stoji u izvješću ILO-a. Prema izvješću Državnog zavoda za statistiku iz 2012. u Hrvatskoj žene u prosijeku zarađuju 90,4 % neto plaće muškaraca.
Od Deklaracije o ženskim pravima u Pekingu iz 1995. koju je potpisalo 189 država, razlika u zaposlenosti muškaraca i žena smanjila se za 1%, što znači da je 1996. 50% žena i 77% muškaraca u svijetu bilo zaposleno, dok danas ti postotci iznose 52% i 80%, stoji u ILO-vom izvješću.
Osim toga žene koje se vrate s porodiljnog mogu očekivati manju zaradu od žena koje nemaju djecu, a razlika u plaći povećava se sa svakim novim djetetom. Istraživanje iz 2005. pokazalo je da u Ujedinjenom Kraljevstvu postoji velika vjerojatnost da će žene s dvoje djece imati 25% manju plaću od žena bez djece. U Belgiji, Nizozemskoj, Irskoj, Španjolskoj i Portugalu ta je razlika manja od 10%. U Francuskoj, Italiji i Danskoj situacija je obrnuta, pa će žene bez djece zarađivati nešto manje od žena s dvoje djece.
U izjavi za Guardian ILO-va ekonomistica Kristen Sobeck tvrdi da se majke također češće prebacuje na poslove s nepunim radnim vremenom, koji su manje plaćeni, kako bi uskladile poslovni i obiteljski život, ali i da su niske plaće kod majki povezane i sa diskriminacijom, podcjenjivanjem rada žena , kao i s politikom vlade koja se odnosi na roditeljski dopust, radna prava i skrb o djeci.
No, istraživanje je također pokazalo i određeni napredak. Postotak država koje pružaju određeni oblik porodiljnog dopusta danas je porastao na 51%, dok je 1995. iznosio 37%, iako 47% žena ostaje bez zaštite, i osim toga, žene su još uvijek često žrtve psihičkog i seksualnog nasilja na poslu.
Izvor: Guardian